Yoga för stela män

Yoga för stela män

Är du man och upplever att du känner dig lite stel?

Då är kursen ”Yoga för stela män” något för dig!

Du får lära dig grunderna i yoga samt lära känna olika positioner för att öka rörligheten och stabilisera och stärka kroppen. Den här yogan är speciellt utformad för alla de män som har stela muskler, men passar givetvis alla män. Alla klasser avslutas med stretch och avslappning för ökad återhämtning. Yoga är ett bra sätt att motverka b la stress och högt blodtryck och är även ett utmärkt komplement till annan träning.

Inga förkunskaper eller erfarenheter av yoga behövs, kom som du är!

Yoga för stela män - Malmö en kurs i yoga

Förbättra din flexibilitet och styrka med yoga

Upptäck hur vår kurs Yoga för stela män hjälper dig att öka rörlighet, minska spänningar och må bättre – under 8 tillfällen tillsammans med erfarna Daniel Werthén. En trygg och avslappnad start för dig som vill komma igång.

Ökad rörlighet och styrka

Lär dig enkla yogapositioner som löser stelhet och stärker kroppen, vilket gör vardagen lättare och mer energifylld

Stressreducering och avslappning

Yoga som motverkar stress och högt blodtryck ger dig en lugnare sinnesstämning och bättre hälsa

Kompletterande träning för män

Kursen fungerar perfekt som ett stöd till annan träning och stärker både kropp och sinne på ett holistiskt sätt. Yoga gör att du kan tillgodose dig av din övriga träning på en helt ny nivå.

Vad våra deltagare säger om kursen: Yoga för stela män

Daniel är duktig på att visa och förklara hur vi skulle göra

Yoga för stela män i Malmö – öka rörlighet, styrka och minska stress.

Johan

Underhållande, förklarade alla moment och ingav trygghet

Yoga för stela män - Malmö. Alla välkomna

Erik

Kanske inte så mycket mindre stel efter 8 ggr men definitivt mindre ont i kroppen

Yoga för män i Malmö

Leif

Kommande kursstart -Yoga för stela män

  • Måndag 14 sept kl 17:30-18:30,  8 tillfällen

Inga förkunskaper eller erfarenheter av yoga behövs, kom som du är!